The Kentucky track and field will take its first road trip of 2018 this weekend at the Clemson Invitational.

The meet starts Friday and continues Saturday. Adkins timing associates is handling live results.

Clemson, Duke, Florida, Georgia, Georgia Tech, J.C. Smith, Penn State, Purdue and Virginia Tech.

The meet begins Friday morning with returning NCAA heptathlon silver medalist Tim Duckworth in his first heptathlon of the year starting at 9:30 a.m. ET.

Duckworth is actually ranked fourth in the nation in the open long jump this season having reached 25’4”/7.72m in December.
The Kentucky women’s team is ranked No. 9 in the preseason USTFCCCA rankings, while the men’s team is ranked 18th.

Junior Olivia Gruver was named Southeastern Conference Field Athlete of the Week, and Dwight St. Hillaire picked up SEC Freshman of the Week honors from the league office.

Gruver was named National Athlete of the Week by the U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA) on Tuesday.

Jasmine Camacho-Quinn is scheduled to run in the 60m hurdles on Friday. The reigning Southeastern Conference Champion has the fastest time in the country this season, having run 8.04 in December. She was top collegian at the Kentucky Invitational last week, and in undefeated in finals against collegiate competition this young season.
Marie-Josee Ebwea-Bile is the top-ranked triple jumper in the nation at the moment (44’8.75”/13.63m), while Latavia Coombs is ranked fifth (43’1.75”/13.15m).

Kentucky won eight events at its home opener a week ago, the Kentucky Invitational.

Mens Heptathlon
Start Time Event UK entry
Friday
9:30 AM Mens Heptathlon 60 Dash Timothy Duckworth
10:10 AM Mens Heptathlon Long Jump
11:10 AM Mens Heptathlon Shot Put
12:10 PM Mens Heptathlon High Jump
Saturday
9:00 AM Mens Heptathlon 60 Hurdles Duckworth
9:40 AM Mens Heptathlon Pole Vault
11:45 AM Mens Heptathlon 1000 Run

                                                                                               

Friday – Track
Start Time Event Round UK entry
2:30 PM Womens 60 Hurdles Prelim Prelim –
3 Heats
8 Advance: heat winner + next 5 best times
Ht. 2 | Ln. 7: Jacklyn Howell
Ht. 3 | Ln. 4: Jasmine Camacho-Quinn
Ht. 3 | Ln. 7: Faith Ross
2:45 PM Womens 5000 Run Final
3:15 PM Mens 60 Hurdles Prelim Prelim –
3 Heats
8 Advance: heat winner + next 5 best times
Ht. 2 | Ln. 4: Caleb Wilt
3:30 PM Mens 5000 Run Final Daniel Southard
4:00 PM Womens 60 Dash Prelim Prelim –
4 heats
8 advance: Heat winner +  next 4 best times
Ht 1. | Ln. 6: Celera Barnes
Ht. 4 | Ln. 3: Kayelle Clarke
Ht. 4 | Ln. 7: Kianna Gray
4:15 PM Womens 60 Dash Prelim
Olympic Dev
Prelim – 2 heats
8 advance: Heat winner + next 6 best times
START LIST
4:20 PM Womens 1 Mile Run Final Michelle McKinney
Sarah Crawford
4:35 PM Mens 1 Mile Run Final – 2 heats Ht. 1: Kendall Muhammad
Ht. 1: Matthew Thomas
4:50 PM Mens 60 Dash Prelim Prelim – 3 heats
8 advance:
Heat winner + next 5 best times
Ht. 1 | Ln. 8: Dwight St. Hillaire
Ht. 3 | Ln. 3: Daniel Roberts
5:05 PM Mens 60 Dash Prelim
Olympic Dev
Prelim
5:10 PM Womens 400 Dash Final
5:30 PM Mens 400 Dash Final – 9 heats Ht. 6 | Ln. 3: EJ Floréal
5:50 PM Womens 60 Hurdles Final TBD
5:55 PM Womens 60 Hurdles
Olympic Dev
Final TBD
6:00 PM Mens 60 Hurdles Final TBD
6:10 PM Womens 60 Dash Final TBD
6:15 PM Womens 60 Dash
Olympic Dev
Final TBD
6:20 PM Mens 60 Dash Final TBD
6:25 PM Mens 60 Dash
Olympic Dev
Final

 

Friday – Field
Start Time Event Round UK entry
2:30 PM Mens Long Jump Final – 2 flights Fl 1 | #3: Saahir Bethea
Fl 2 | #3: Fred Dorsey
#8: Mohammed Abubakar
2:30 PM Womens Shot Put Final – 1 flight Nicole Fautsch
2:30 PM Womens Pole Vault Final Olivia Gruver
Nicole Bagby
4:30 PM Womens Long Jump Final
5:00 PM Mens Shot Put Final – 2 flights Charles Lenford Jr.
Noah Castle
Nikolas Huffman

 

Saturday – Track
Start Time Event Round UK entry
12:00 PM Womens 600 Run Final
12:15 PM Mens 600 Run Final
12:30 PM Womens 800 Run Final – 2 sections Ht. 1 | Ln. 7: Michelle McKinney
12:45 PM Mens 800 Run Final – 2 sections Ht. 1 | Ln. 3: Ian Jones
1:00 PM Womens 200 Dash Final – 12 sections Ht. 1 | Ln. 5: Kianna Gray
Ln. 6: Jasmine Camacho-                     Quinn
Ht. 2 | Ln. 4: Kayelle Clarke
Ht. 3 | Ln. 6: Celera Barnes
Ht. 4 | Ln. 4: Javianne Oliver (UK Class of 2017)
Ht. 7 | Ln. 5: Sha’Keela Saunders (UK Class of 2017)
Ht. 8 | Ln. 4: Kiah Seymour (UK Class of 2017)
Ht. 9 | Ln. 6: Faith Ross
Ht. 11 | Ln. 6: Jacklyn Howell
1:30 PM Mens 200 Dash Final – 12 sections Ht. 3 | Ln. 3: Dwight St. Hillaire
Ht. 7 | Ln. 5: Fred Dorsey
Ht. 10 | Ln. 2: Daniel Roberts
2:00 PM Womens 3000 Run Final Katy Kunc
Avery Bussjager
Caitlin Shepard
2:20 PM Mens 3000 Run Final – 2 sections Sec. 1: Jacob Thomson
Benjamin Young
Brennan Fields
Sec. 2: Matthew Thomas
2:40 PM Womens 1600 Relay Final – 4 sections Sec. 1 | Ln. 5: UK “A”
Sec. 3 | Ln. 6: UK “B”
3:00 PM Mens 1600 Relay Final – 4 sections Sec. 3 | Ln. 5: UK “A”
Sec. 4 | LN. 4: UK “B”

                                                                                                                                

Saturday – Field
Start Time Event Round Status
11 AM Womens Weight Throw Final Nicole Fautsch
11 AM Womens High Jump Final Carly Hinkle
11 AM Mens Triple Jump Final Saahir Bethea
12:30 PM Mens Pole Vault Final Matt Peare
1 PM Womens Triple Jump Final Marie-Josee Ebwea-Bile
Latavia Coombs
1 PM Mens Weight Throw Final – 2 flights Fl 2 | Charles Lenford Jr.
Logan Bryer
David Cline
1:30 PM Mens High Jump Final

For the most in-depth coverage of the UK cross country and track and field program follow the @KentuckyTrack social media channels on InstagramTwitter and Facebook as well as on UKathletics.com.

‑ GO CATS –
For more information contact:
Jake Most

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here