Outdoor Track and Field Records

Boys’ Records

100m dash – Charles Furman – 10.27 – 1983; 200m dash – Charles Furman – 22.4 – 1983; 400m dash – Adam Cecil – 51.21 – 2004; 800m dash – Sean O’Donnell – 2:02.4 – 1981; 1600m run – Sean O’Donnell – 4:36.3l – 1981; 3200m run – Joey Mullins – 10:13 – 1973; 100 yd. dash – Tommy Calhoun – 10.5 – 1973; 120 yd. high hurdles – Terry Wooley – 16.0 – 1974; 180 yd. low hurdles – George Glasscock – 22.3 – 1973; 110m high hurdles – Rodney Bell – 15.56 – 1983; 300m low hurdles – John Montgomery – 41.3 – 1980; 4x100m relay – Don Washington, Gary Clark, Ron Railey, Tony Tonge – 43.8 – 1987; 4x200m relay – Charles Furman, Melwood Robinson, John Adams, Phillip Wright – 1:31.1 – 1983; 4x400m relay – Mark O’Daniel, Marvin Hart, Bill Owen, Sherman Williams – 3:32.8 – 1973; 4x800m relay – Pablo Saa, Luis Cruz, Anthony Clark and Adam Cecil – 9:05.82 – 2003; Broad Jump – Charles Owens – 20′ 5 3/4″ – 1979; High Jump – Ron Railey – 1987 and Jute Belle – 1994 – 6’6″; Triple Jump – Charles Owens – 45’4″ – 1974; Discus – Reggie Gaither – 150’8″ – 1988; Long Jump – Ron Railey – 22’4″ – 1988; Shot Put – Chris Means– 50’ 3/4″ – 2009 ; Pole Vault – Caleb Yaste – 13’2″ – 2000.

Girls’ Records

100m dash – Cabrina Shewmaker – 11.56 – 1979; 200m dash – Karla Smalley – 26.34 – 1983; 400m dash – Karla Smalley – 1:00.07 – 1981; 800m dash – Monica Bell – 2:30.65 – 1981; 1600m run – Mary Rita Mattingly – 5:50 – 1991; 3200m run – Dana Daugherty – 13:40.2 – 1984; 800m medley relay – Evie Calhoun, Sallye Lampley, Lisha Mattingly, Karla Smalley – 1:46 – 1980; 4x100m relay – Shannon Lampley, Kathy Isaacs, Evie Calhoun, Lisha Mattingly – 51.3 – 1978; 4x200m relay – Sallye Lampley, Evie Calhoun, Lisha Mattingly, Cabrina Shewmaker – 1:46.7 – 1980; 4x400m relay – Kim Bell, Gayle Bell, Lisa Ferris Monica Bell – 4:19 – 1984; 4x800m relay – Jennifer Edwards, Colleen Halloran, Olivia Buckman and Abby Corbett – 12:29.9 – 2002; 50 yd. hurdles – Jan Carrico – 7.9 – 1973; 80 yd. hurdles – Jan Carrico – 12.7 – 1972; 60 yd. hurdles – Pam Thompson – 9.1 – 1978; 100m low hurdles – Sallye Lampley – 16.42 – 1980; 300m low hurdles – Mary Blanford – 50.7 – 1984; 50 yd. dash – Wanda McKay – 6.2 – 1972; 100 yd. dash – Shannon Lampley – 11.08 – 1977; High Jump – Michelle Luckett 4’11” – 1978; Long Jump – Tawana Thompson – 16’5″ – 1991; Discus – Julia McKay – 111′ – 1974; Shot Put – Karen Smalley – 37’9 1/2″ – 1980; Pole Vault – Laura Spragens – 8′ – 2001 and 2004; Triple Jump – Laura Spragens – 32′ – 2002.
Boys’ Track and Field History

MCHS Boys’ Track and Field began as a varsity sport in the Spring, 1972. It lays claim to four regional titles; 1990, 1991, 1992 and 1994. The team also has two conference titles, 1991 and 1992. Its highest finish at state as a team was 7th in 2002. Even though no individual track member ever won the state, four have finished state runner-up: David Bell in the pole vault in 1978, Jute Bell in the high jump in 1994; Tim O’Hare in the pole vault in 1994 and 1995; Jeremy Yates in the pole vault in 2002.

The Knights have been a member of two conferences during its history – 1973-87 in the Mid-Kentucky Conference and 1990 to present in the Heartland Athletic Conference.

It has had numerous state qualifiers and sectional, regional and conference individual champions. Also, many have been selected All-State, All-State Honorable Mention and All-Conference.

TEAM FINISHES (STATE) – 1992(25th); 1994(9th); 1995(13th); 2002(7th); 2004(26th; 2005(37th))

; ; TEAM FINISHES (SECTIONAL) – 1984(7th); 1989(4th); 1991(4th); 1992(5th)

TEAM FINISHES (REGIONAL) – 1972(11th); 1973(8th); 1974(5th); 1976(4th); 1977(7th); 1978(9th); 1979(last); 1981(5th); 1983(3rd); 1984(3rd); 1987(4th); 1988(3ed); 1989(5th); 1990(1st); 1991(1st); 1992(1st); 1993(2nd); 1994(1st); 1997(10th); 1998(10th); 2002(2nd); 2004(7th); 2005(5th); 2006(10th)

TEAM FINISHES (CONFERENCE) – 1973(2nd); 1974(2nd); 1975(4th); 1976(3rd); 1977(2nd); 1981(3rd); 1982(4th); 1983(2nd); 1984(2nd); 1985(3rd); 1986(3rd); 1987(2nd); 1990(1st); 1991(1st); 1992(1st); 1993(2nd); 1994(2nd); 1997(3rd); 1999(2nd); 2002(2nd); 2003(2nd); 2004(3rd); 2005(3rd);2006(3rd)

STATE QUALIFIERS – 1974 – Charles Owens(Triple Jump), Don Ridgeway(440yd.); 1976 – Tody Kirsh, David Bell(Pole Vault), Marvin Hart, Sherman Williams, Bill Owen and Paul Ridgeway(880 relay); 1977 – David Bell(Pole Vault) and Marvin Hart(Triple Jump); 1978 – Tommy Bell(Triple Jump) and David Bell(Pole Vault); 1983 – Charles Furman(100m) and Phillip Wright(Long Jump); 1984 – Jody Leake(Pole Vault), Mark Smith(Long Jump) and Dale Daugherty (3200 m run); 1985 – Lamont Kendrick(Triple Jump) and Dale Daugherty(1600m and 3200m); 1987 – Ron Railey(Long Jump); 1988 – Gary Clark(110m hurdles), Reggie Gaither(Discus) and Ron Railey(Long Jump); 1989 – Keith Brown(Long Jump); 1991 – Brian Nalley(Discus); 1992 – Joe Paul Hawkins(800m), Al Brady(Triple and Long Jump), Anthony Owens, Don Ridgeway, Ray Moran and Ray Scott(400m relay); 1993 – Jeremy Seabrooks(110m hurdles and 300m hurdles), Tim O’Hare(Pole Vault), Anthony Owens, Don Ridgeway, Michael Turner and Thomas Floyd(400m relay); 1994 – Corey Crume(Long and Triple Jump), Jute Bell(High Jump), Tim O’Hare(Pole Vault), Anthony Owens(100m and 200m), Terry Keene(400m), Chad Thompson(3200m), Dell Porter, Anthony Owens, Thomas Floyd and Myron Montgomery(400m relay); 1995 – Chris Porter, Dell Porter, Bryant Floyd and Myron Montgomery(400m relay), Tim O’Hare(Discus and Pole Vault), Corey Crume(Long and Triple Jump, 100m); 2000 – LaMar Smith(Shot Put) and Caleb Yaste(Pole Vault); 2001 – Jeremy Yates(Pole Vault) and Kevin Brown(Pole Vault); 2002 – Sean Downs(Long Jump), Quentin Calhoun(100m and Long Jump), Jeremy Yates(Pole Vault), Patrick Thompson(Discus) and Kevin Brown(Pole Vault); 2003 – Kevin Brown and Anthony Clark(Pole Vault), Adam Cecil(400m); 2004 – Jonas Murrell(discus and shot put) and Anthony Clark(pole vault); 2005 – Jonas Murrell(shot put), Adam Cecil(400m), Jeffrey Osborne(pole vault); 2006 – Ryan O’Hare(discus) , 2008-Chris Means (Shot Put) Jermaine Porter(Long Jump) 2009-Chris Means (Shot Put), Jermaine Porter( Long Jump, Triple Jump and Pole Vault), Kendal Taul (Long Jump)

INDIVIDUAL SECTIONAL CHAMPIONS – Pole Vault – Jody Leake(1984,10’9″); Triple Jump – Lamont Kendrick(1985, 44′) and Charles Owens(1974, 48’3/4″); 110m High Hurdles – Gary Clark(1988); Long Jump – Ron Railey(1987), Ron Railey(1988, 22’2″), Keith Brown(1989, 20’1 1/4″), Al Brady(1992, 21′ 1″); 440 Yd. – Don Ridgeway(1974, 53.7); High Jump – John Bell(1974, 5’10”), Ron Railey(1987); Discus – Reggie Gaither(1988, 150’8″), Brian Nally(1991, 126’11”)

INDIVIDUAL REGIONAL CHAMPIONS – 100m – Charles Furman(1983, 11.01), Ron Railey(1988), Anthony Owens(1994, 11.13), Corey Crume(1995, 11.41), Quentin Calhoun(2002, 11.07); 1 mile(1600m) – Sean O’Donnell(1983, 4:37), Joe Paul Hawkins(1992, 4:46); Pole Vault – David Bell(1978, 13′), Jody Leake(1985, 10’5″), Chris O’Daniel(1990, 8’6″), Erik Mattingly(1992, 9’6″), Tim O’Hare(1994, 11’6″), Tim O’Hare(1995, 12’6″), Caleb Yaste(2000), Jeremy Yates(2002, 12′) Kevin Brown(2003, 11′); Shot Put – Brian Nally(1991, 42’8″); 800m – Sean O’Donnell(1983), Gary Clark(1988), Joe Paul Hawkins(1991, 2:09), Joe Paul Hawkins(1992, 2:06.6); Long Jump – Mark Smith(1984, 21’4″), Ron Railey(1987), Ron Railey(1988, 22’4″), Quentin Calhoun(2002, 21’5 1/2″); 2 mile(3200m) – Dale Daugherty(1985,10:50.87), Joe Paul Hawkins(1992,10:31.1); Triple Jump – Corey Crume(1994, 41’2″), Corey Crume(1995, 41’9″); 440 yd. relay – Joel Washington, Charles Burch, Mike Moffitt and Lamont Kendrick(1985); 400m relay – Dwayne Adams, Ron Railey, Gary Clark and Keith Brown(1988), Anthony Owens, Thomas Floyd, Myron Montgomery and Dell Porter(1994, 44.4), Chris Porter, Dell Porter, Myron Montgomery and Bryant Floyd(1995, 45.61); Discus – Curtis Hayden(1985, 113’2″), Reggie Gaither(1988); 200m – Anthony Owens(1994, 23.49); High Jump – Ron Railey(1987), Scotty Smith(1990, 5’10”), Jute Bell(1994, 6’2″); 400m – Gary Clark(1988) and Adam Cecil(2005 – 52.3; 110m High Hurdles – Jeremy Seabrooks(1993, 15.6); 300m Low Hurdles – Jeremy Seabrooks(1993, 43.3); Pole Vault – Anthony Clark(2004, 11′) and Jeffrey Osborne(2005, 7’6″); Discus – Jonas Murrell(2004, 134′ 11″) , Shot Put-Chris Means(2008-48’-10.5”), Long Jump-Jermaine Porter (2008-19’-6.5”), Shot Put-Chris Means(2009-47’6”) , Long Jump-Kendal Taul (2009-20’11”)

CONFERENCE INDIVIDUAL CHAMPIONS – 200m – Charles Furman(1981), Charles Furman(1983, 23.96), Don Ridgeway(1991, 24.31), Anthony Owens(1994, 23.35), Chris Porter(1997, 24.18), Quentin Calhoun(2001, 23.52), Quentin Calhoun(2002, 23.00), Adam Cecil(2004, 24.3), Adam Cecil(2005, 23.87); 800m – Sean O’Donnell(1981, 2:05.50), Joe Paul Hawkins(1991, 2:09.97), Joe Paul Hawkins(1992, 2:04.49); 400m – Ricky McAtee(1981, 57.2), Ray Scott(1991, 1:13), Adam Cecil(2003, 53.16), Adam Cecil(2004, 53.6), Adam Cecil(2005 – 52.22); Triple Jump – Charles Owens(1973, 42′), Charles Owens(1974, 44’8 3/4″), Tommy Smith(1978, 41’9 3/4″), David Owen(1981, 37′), Al Brady(1992, 40’9″), Jeremy Seabrooks(1993, 40’11”), Corey Crume(41’11”); 100m high hurdles – Sherbie King(1981, 16.6); 110m high hurdles – Jody Leake(1984, 17.56), Ray Moffitt(1990, 18.44), Ray Moffitt(1991, 17.06); 100m – Charles Furman(1981, 10.72), Charles Furman(1983, 10.27), Anthony Owens(1994, 11.1), Corey Crume(1995, 11.11), Chris Porter(1997, 11.31), Shavar Cowherd(2000, 11.01), Quentin Calhoun(2001, 11.18), Quentin Calhoun(11.09); 2 mile(3200m) – Joey Mullins(1973), Joey Mullins(1974, 10:34.7), Sean O’Donnell(1983, 11:00), Dale Daugherty(1984, 11.41), Dale Daugherty(1985), Joe Paul Hawkins(1992, 10:30); 1 mile(1600m) – Sean O’Donnell(1981, 4:45.4), Sean O’Donnell (1983, 4:45), Dale Daugherty(1985), Joe Paul Hawkins(1992, 4:44.34); Shot Put – George Yocum(42’5 1/8″), David Scott(1977, 40’4″) Frank Porter(1983, 40’6 1/2″), Reggie Gaither(1986), Brian Nally(1991, 41’5″), Don Ridgeway(1993, 41’6″), LaMar Smith(2000, 45’1 3/4″), Jonas Murrell(2004, 43’2 1/2″), Jonas Murrell(2005 – 48′ 7 1/2″), Michael Price(2006 – 38’11 1/2″); Discus – David Scott(1977, 120′ 1″), Frank Porter(1981, 108″9″), Frank Porter(1983, 119’9″), Reggie Gaither(1987, 145′), Tim O’Hare(117’9″), Patrick Thompson(2002, 128′), Jonas Murrell(2004, 132’10”), Ryan O’Hare(2006, 124’6″); Long Jump – Gerry Hamilton(1973, 20’8 1/2″), Ron Railey(1987), Ray Moran(1991, 18’4″), Al Brady(1992, 20’6 3/4″), Corey Crume(1995, 20′ 1″), Quentin Calhoun(2001, 19’11”), Quentin Calhoun(2002, 20′ 2 1/2″); High Jump – John Bell(1974, 5’10”), Jerry O’Daniel(1976), Ron Railey(1986), Ron Railey(1987, 6’6″), Scottie Smith(1990, 5’8″), Mike Douglas(1992, 5’11”), Jute Bell(1994, 6’2″), Sean Downs(2001, 5’8″); 1600m relay – Tony Johnson, Ricky McAfee, Mike Wright and John Adams(1981, 3:49.56), Tony Tonge, Bones Washington, Mike Moffitt and Jody Leake(1986); Terry Keene, Al Brady, Joe Paul Hawkins and Ray Scott(1992, 3:44.7); Pole Vault – David Bell(1976), Eric King(1980), Eric King(1981, 9’6″), Wayne Whitehouse(1991, 7’6″), Tim O’Hare(1994, 11’6″), Tim O’Hare(1995, 12’6″), Richie Hoppes(1997, 10’6″), Caleb Yaste(1999, 9′), Jeremy Yates(2000, 9′), Jeremy Yates and Kevin Brown(2001, 10′), Jeremy Yates(2002, 11′), Kevin Brown(2003, 11′), Anthony Clark(2004, 11′), Jeffrey Osborne(2005 – 7’8″); 800m relay – Charles Furman, Tony Johnson, George Hayden and Philip Wright(1981, 1:37.49), Mellwood Robinson, Philip Wright, John Adams and Charles Furman(1983, 1:35.86); 400m relay – Don Washington, Ron Railey, Gary Clark and Tony Tonge(1987), Don Ridgeway, Luther VanCleave, Mike McElroy, Calhoun(1990, 46.8), Don Ridgeway, Ray Moran, W. Spalding, Ray Scott(1991, 46.45), Anthony Owens, Thomas Floyd, Myron Montgomery an Dell Porter(1994, 44.8), Chris Porter, Bryant Floyd, Myron Montgomery and Dell Porter(1995, 45.42), (1997, 46.75);

ALL-CONFERENCE – Salem George, Charles Owens and Terry Wooley(1974), Mark O’Daniel(1976), Donald Scott(1977), Eric King(1980), Sean O’Donnell, Charles Furman and Frank Porter(1983)

CONFERENCE RECORD HOLDERS – Adam Cecil(2005, 400m, 52.22) and Jonas Murrell(2005, shot put, 48’7 1/2″) TEAM INVITATIONAL CHAMPIONS – Franklin Co. Invit(1987) and FCA Meet of Champions(1994)

INDIVIDUAL HONORS – Charles Owens – Courier-Journal High School Track Honor Roll, 1974, and ranked 7th Nationally in the Triple Jump; John H. Ewing Award(Top Conference Scorer) – Joe Paul Hawkins(1992, 32.5 pts.) and Quentin Calhoun(2002), Ryan o’Hare(2006, Knights of the Round Table(Boswell Invit.)

MOST VALUABLE – Larry Beckers and Tommy Mattingly(1972), Charles Owens(1973), Charles Owens and Don Ridgeway(1974), Sherman Williams(1975), Mark O’Daniel(1976), Donald Scott(1977 and 1978), Sean )’Donnell(1980 and 1981), Ricky McAtee(1982), Sean O’Donnell, Frank Porter and Charles Furman(1983), Lamont Kendrick, Jody Leake, Mike Moffitt, Mark McGuffey and Dale Daugherty(1985), Jody Leake, Joel Washington(1986), Ron Railey(1987), Gary Clark(1988), Jason Edelen, Keith Brown and Tony Young(1989), Joe Paul Hawkins, Scotty Smith, Ray Moffitt and Brian Nally(1990), Brian Nally, Ray Moran, Ray Scott and Joe Paul Hawkine(1991), Joe Paul Hawkins, Al Brady, Ken Sanders, Ray Scott, Mike Douglas and Jeremy Seabrooks(1992), Kevin Brown(2002)

COACHES – Joe Locke(1972), Bill Cameron(1973-76), Bob Sanderson(1977-1981), David Ferrill(1983), Ron Moore(1984), Isaac Frye(1985-86), Bill Sharp (1987-88), Sam Simpson(1989-93), Jim O’Hare(1994-2003), Roger Romines(2004 -06), Robby Peterson (2007-)
Girls’ Track and Field History

MCHS Girls’ Track and Field began varsity competition in the Spring, 1972. The team has two regional titles, 1984 and 1994. It has thirteen conference titles, 1977, 1978, 1980, 1981, 1983, 1984, 1985, 1990, 1991, 1992, 1994, 1995 and 1996. The team’s best finish at state was in 1978 when it finished 7th. Even though no individual track member ever won the state, six have shared the title as state runner-up: Julia McKay in the discus in 1973; Sallye Lampley, Evie Calhoun, Lisha Mattingly and Cabrina Shewmaker in the 800m relay in 1980; Alicia Seabrooks in the 100m dash in 1994.

The Lady Knights have been a member of two conferences during its history, 1973-87 in the Mid-Kentucky Conference and 1990 to present in the Heartland Athletic Conference.

Numerous individuals have been state qualifiers and sectional, regional and conference champions. Many have also been selected All-State, All-State Honorable Mention and All-Conference.

TEAM STATE FINISHES – 1978(7th), 1992(34th), 1994(8th), 2004(38th)

TEAM SECTIONAL FINISHES – 1984(3rd), 1989(5th), 1991(8th)

TEAM REGIONAL FINISHES – 1972(2nd), 1974(8th), 1977(7th), 1978(5th), 1979(4th), 1980(2nd), 1981(3rd), 1983(5th), 1984(1st), 1987(4th), 1988(3rd), 1989(5th), 1990(3rd), 1991(3rd), 1992(3rd), 1993(5th), 1994(1st), 1996(4th), 1997(13th), 1998(10th); 2004(8th), 2005(9th), 2006(9th)

TEAM CONFERENCE FINISHES – 1973(2nd), 1974(2nd), 1975(5th), 1976(4th), 1977(1st), 1978(1st), 1980(1st, undefeated regular season), 1981(1st), 1982(2nd), 1983(1st), 1984(1st), 1985(1st), 1986(2nd), 1987(2nd), 1990(1st), 1991(1st0, 1992(1st), 1993(3rd), 1994(1st), 1995(1st), 1996(1st), 1997(3rd), 2002(2nd), 2003(3rd), 2004(3rd), 2005(3rd), 2006(3rd)

STATE QUALIFIERS – Lynn Ballard, Judy Leachman, Mary Ann Hamilton and Patricia Graves(1972, mile relay), Wanda McKay(1972, 50 yd. dash), Lara Ridgeway, Wanda McKay, Nancy Hupman and Jan Carrico(1972, 440 yd. relay), Julia McKay(1974, shot put), Shannon Lampley(1978, 100yd. and 220yd.), Shannon Lampley, Evie Calhoun, Kathy Isaacs, Lisha Mattingly(1978, 440 yd. relay), Pam Thompson(1979, 110 yd. hurdles), Lisha Mattingly, Sallye Lampley, Evie Calhoun and Karla Smalley(1979, 880 yd. medley), Sallye Lampley, Cabrina Shewmaker, Evie Calhoun and Lisha Mattingly(1980, 800m and 400m relay), Sally Lampley, Karla Smalley, Jean Smalley and Cabrina Shewmaker(1981, 800m medley relay), Karen Smalley(1981, shot put), Martha Burdette(1983, Long Jump), Carol Biggers, Stephanie Smalley, Cynthia Grady and Mary Cowherd(1984, 400m relay), Mary Blanford(1984, 300m hurdles), Kim Bell, Lisa Ferris, Gayle Bell and Monica Bell(1984, 1600m relay), Carol Biggers, Mary Cowherd, Cynthia Grady and Gayle Bell(1985, 400m relay), Tawana Thompson, Gwen Powell, Dee Dee Bell and Ann Edwards(1988, 400m relay), Sarah Darst(1989, shot put), Ann Edwards(1989, 400m), Tawana Thompson, Gwen Powell, Dee Dee Bell and Ann Edwards(1989, 800m relay), Tonya Shepperson(1990, Discus), Tawana Thompson(1991, long jump), Damika Adams, Chastity Mattingly, Cindy Calloway and Alicia Seabrooks(1992, 800m relay), Cindy Calloway(1992, high jump and 100m), Martina Martin(1992, discus), Alicia Seabrooks(1993, 200m), Martina Martin(1993, discus), Tina Spalding(1993, shot put), Gwen Means(1993), Tara Montgomery, Mattingly, Martina Martin and Alicia Seabrooks(400m relay), Tara Montgomery, Mattingly, VaShawna VanCleave and Damisha Johnson(1994, 800m relay), VaShawna Van Cleave(1994, long jump and 200m), Martina Martin(1994, shot put and discus), Tara Montgomery(1994, 100m hurdles and 100m dash), Alicia Seabrooks(1994, 100m and 200m), Tara Montgomery(1995, 200m), Tara Montgomery(1996, 200m and 400m), VaShawna VanCleave(1996, long jump), Stephanie Edelen, Sheaon Gaither, Jessica Mitchell, Lindsey Nalley, Farrrah Simpson and Brittney Yocum(2000, 400m relay), Bethany Spalding(2000, 100m), Laura Spragens(2001, pole vault), Sheaon Gaither, Laura Spragens, Jennifer Edwards, Laura Swencki, 400m relay), Courtney McNary(2002, 300m hurdles), Laura Spragens(2002, triple jump and pole vault), Laura Spragens(2004, long jump), Dorinda Gibson(2005, pole vault), Jessie Bishop(2006, pole vault), Laura Mattingly (2007 and 2008, Discuss), Shaina Litsey (2008, Long Jump), Shaina Litsey (2009-Long Jump) and Natavia Young(2009, Triple Jump)

SECTIONAL INDIVIDUAL CHAMPIONS – Sallye Lampley, Cabrina Shewmaker, Evie Calhoun and Lisha Mattingly(1980, 800m relay), Sallye Lampley, Jean Smalley, Cabrina Shewmaker and Karla Smalley(1981, 800m medley relay, 1:53.33), Tawana Thompson, Gwen Powell, Dee Dee Bell and Ann Edwards(1989, 800m relay), Ann Edwards(1989, 400m), Tanya Shepperson(1990, discus, 91′), Demika Adams, Chastity Mattingly, Cindy Calloway and Alicia Seabrooks(1992, 400m relay)

REGIONAL INDIVIDUAL CHAMPIONS – Wanda McKay(1973, 100yd. 11.6), Shannon Lampley(1974, 100 yd. 11.9), Shannon Lampley(1978, 100 yd.), Tawana Thompson(1990, 100m hurdles), Pam Thompson(1979, 110yd. hurdles), (1973, 440 yd. relay, 53.05), Shannon Lampley, Evie Calhoun, Ann Wilbur and Kathy Isaacs(1977, 440 yd. relay), Lisha Mattingly, Sallye Lampley, Evie Calhoun and Karla Smalley(1979, 880 yd. medley relay), Cynthia Grady(1984, 100m, 13.2), Alicia Seabrooks(1994, 100m, 12.65), Kim Bell, Gayle Bell, Monica Bell and Lisa Ferris(1984, 1600m relay, 4:25.3), Laura Spragens(2001, pole vault, 7’6″), Laura Spragens(2002, pole vault, 8′), Laura Spragens(2002, triple jump), Courtney McNary(2002, 300m hurdles), Sarah Darst(discus, 1988), Tonya Shepperson(1990, discus, 69’8″), Martina Martin Martin(1993, 96’8″), Martina Martin(1994, discus, 97’4″), Gayle Bell(1984, 400m, 63.5), Mary Rita Mattingly(1991, 400m, 1:06), Tara Montgomery(1996, 400m, 1:01.52), Gayle Bell(1984, 200m, 27.4), Alicia Seabrooks(1993), VaShawna VanCleave(1994, 200m 26.76), Dana Daugherty(1985, 3200m), Mary Rita Mattingly(1991, 800m, 2:48), VaShawna VanCleave(1994, long jump, 14’6″), Mary Blanford(1984, 100m hurdles, 17.1), Cindy Calloway(1992, high jump, 4’6″), Jacelyn Frye, Stevie Lowery, Rachel Lowery and Tina Wright(1992, 3200m relay), Carol Biggers, Cynthia Grady, Stephanie Smalley and Gayle Bell(1984, 800m relay, 1:50.9), Damita Adams, Chastity Mattingly, Cindy Calloway and Alicia Seabrooks(1992, 800m relay, 1:54.4), Tara Montgomery, Mattingly, VaShawna VanCleave, Monisha Johnson, Chastity Mattingly(1994, 800m relay, 1:53.11), Carol Biggers, Cynthia Grady, Stephanie Smalley and Mary Cowherd(1984, 400m relay, 54.2), Carol Biggers, Mary Cowherd, Gayle Bell and Cynthia Grady(1985, 400m relay, 52.7), Carol Biggers, Gwen Powell, Ann Edwards and Gayle Bell(1987, 400m relay, 52.09), Tawana Thomposn, Gwen Powell, Dee Dee Bell and Ann Edwards(1988, 400m relay), Damita Adams,Chastity Mattingly, Cindy Calloway and Alicia Seabrooks(1992, 400m relay, 53.36), Tara Montgomery,Chastity Mattingly, Martina Martin and Alicia Seabrooks, 400m relay, 53.56) , Shaina Litsey (2008 and 2009 Long Jump)

CONFERENCE INDIVIDUAL CHAMPIONS – 200m – Evie Calhoun(1980), Karla Smalley(1982, 27.18), Karla Smalley(1983, 28.53), Cynthia Grady(1984, 29.53), Alicia Seabrooks(1994, 27.4), Tara Montgomery(1995, 27.51), Tara Montgomery(1996, 27.90);400m – Danielle Bell(2003, 1:05.55); Two mile(3200m) – Dana Daugherty(1983, 14:54.5); mile(1600m) – Gayle Bell(1983), Mary Rita Mattingly(1991, 6:19.9); Triple Jump – Brittany Spalding(2000, 30’4 1/2″), Laura Spragens(2002, 31’2 1/2″); 220 yd. dash – Shannon Lampley(1977, 27.9), Shannon Lampley(1978, 28.0); 880 yd. medley relay – Evie Calhoun, Lisha Mattingly, Shannon Lampley and Kathy Isaacs(1977, 1:59.7); 880 yd. run – Patricia Graves(1973, 2:41.2); Pole Vault – Scottie O’Daniel(2000, 6’6″), Laura Spragens(2001, 7’6″), Laura Spragens(2002, 8′); 800m – Mary Rita Mattingly(1991, 2:48.74); 440 yd. run – Ann Wilbur(1973, 1:05.4), Kathy Isaacs(1978, 1:05.2); 440 yd. relay – Kathy Isaacs, Shannon Lampley, Evie Calhoun and Lisha Mattingly(1978, 54.2); Discus – Julia McKay(1973, 100′), Michelle Luckett(1977, 92’8″), Michelle Luckett(1978, 94’4 1/2″), Karen Smalley(1981, 90’8″), Aretha Porter(1986), Martina Martin(1992, 83′), Martina Martin (1993, 83’11 3/4″), Martina Martin(1994, 96’9″), Jessie Bishop(2005, 82’6″), Jessie Bishop(2006, 84’3″); High Jump – Michelle Luckett(1978, 4’11”), Angela Robinson(1981, 4’6″), Jennifer Yocum(1987), Latoya Hayden(1995, 4’6″), Jessie Bishop(2006, 4’2″); 300m hurdles – Sarah Darst(1987); Courtney McNary(2002, 51.32); Long Jump – Wanda McKay(1973, 15′ 3 1/4″); Angela Robinson(1981, 13’7″), Tawana Thompson(1990, 15’5″), Alicia Seabrooks(1995, 14’6″), VaShawna VanCleave(1996), Laura Spragens(2002, 14’3″, Jessie Bishop(2006, 13’11”); 880 yd. relay – Shannon Lampley, Evie Calhoun, Ann Wilbur and Kathy Isaacs(1977, 1:53.4), Shannon Lampley, Cabrina Shewmaker, Evie Calhoun and Lisha Mattingly(1978, 1:52); 100m high hurdles – Tawana Thompson(1990, 18.23), Tawana Thomspon(1991, 17.56), Tara Montgomery(1995, 17.35), Alicia Seabrooks(1996, 17.43); 100m dash – Valerie Bell(1981, 12.32), Cynthia Grady(1984, 12.25), Carol Biggers(1987), Tawana Thompson(1991, 13:03), Cindy Calloway(1992, 13.14), Alicia Seabrooks(1994, 12.75), Alicia Seabrooks(1995, 13.34), Alicia Seabrooks(1996); 50 yd. run – Wanda McKay(1973, 6.3 sec.); 800m relay – Evie Calhoun, Sallye Lampley, Lisha Mattingly and Cabrina Shewmaker(1980), Stephanie Smalley, Jean Smalley, Valerie Bell adn Cissy Calhoun(1981, 1:55.7), Stephanie Smalley, Martha Burdette, Gayle Bell and Karla Smalley(1983, 1:56.1), Cynthia Grady, Carol Biggers, Gayle Bell and Mary Cowherd(1984, 1:54.18), Cindy Calloway, Alicia Seabrooks, Damita Adams and Cindy Mattingly(1992, 1:54.61), Tara Montgomery, Chastity Mattingly, VaShawna VanCleave and Monisha Johnson(1994, 1:57.79), (1995, 1:58.98), VaShawna VanCleave, Leigh Ann Nalley, Chastity Mattingly and Latoya Hayden(1996, 1:56.3), Sheaon Gaither, Jennifer Edwards, Sarah Brady and Laura Swencki(2002, 2:02), Danielle Bell, Brittany Devine, Shamica Calhoun and Danielle Leake(2003, 2:00.01); 800m medley relay – Sallye Lampley, Lisha Mattingly, Evie Calhoun and Karla Smalley(1980), Stephanie Smalley, Jean Smalley, Cissy Calhoun and Karla Smalley(1981, 2:03.51); Shot Put – Julia McKay(1974, 35’11 1/2″), Karen Smalley(1980), Karen Smalley(1981, 35’1 3/4″), Dot Elder(1983, 27’8 1/2″), Cathy Ridgeway(1985), Aretha Porter(1986), Cathy Ridgeway(1987), Martina Martin(1994, 31’2″), Martina Martin(1995, 33’4.5″); 400m – Karla Smalley(1980), Karla Smalley(1981, 1:02.5), Karla Smalley(1982), Monica Bell(1983, 1:07), Gayle Bell(1984, 64.34), Alicia Seabrooks(1992, 1:09.27), Alicia Seabrooks(1993, 1:09.72), Tara Montgomery(1995, 1:03.55), Tara Montgomery(1996, 1:03.93); 400m relay – Sallye Lampley, Evie Calhoun, Lisha Mattingly and Cabrina Shewmaker(1980), Valerie Bell, Paula Drury, Jean Smalley and Cissy Calhoun(1981, 55.33), Cynthia Grady, Carol Biggers, Yolanda Simpson and Mary Cowherd(1984, 54.72), Carol Biggers, Mary Cowherd, Cynthia Grady and Gayle Bell(1985), (1995, 55.43), Tara Montgomery, Leigh Ann Nalley, Chastity Mattingly and Alicia Seabrooks(1996, 53.51), Brittney Yocum, Mari Edwards, Stephanie Edelen and Bethany Spalding(1999, 55.29), Sheaon Gaither, Laura Spragens, Jennifer Edwards and Laura Edwards(2001), Sheaon Gaither, Laura Spragens, Sarah Brady and Laura Swencki(2002); 1 mile(1600m relay) – Kathy Isaacs, Lyvers, Karla Smalley and Lisa Cissell(1978, 4:34.5), Karla Smalley, S. Peterson, F. Thompson and Mary Blandford(1980), Mary Blanford, Sabrina Edelen, Karla Smalley and Glenda Miles(1981, 4:27.15), Gayle Bell, Monica Bell, Stephanie Smalley and Lisa Ferris(1984, 4:35.75), Stephanie Smalley, Kim Bell, Gayle Bell and Lisa Ferris(1985), Jessie Adair, Mary Rita Mattingly, Ellery and Tiffany Mattingly(1991, 5:00), Donna Pile, Jacelyn Frye, Stevie Lowery and Rachel Lowery(1992, 5:12.99), Jennifer Edwards, Courtney McNary, Sarah Brady and Laura Swencki(2002), Laura Spragens(2004, pole vault, 8′; Laura Spragens(2004, long jump 15’4 1/2″); Secorya Edelen(2004, shot put 26’4″); Courtney McNary(2004, 100m hurdles 18.25); Jessie Bishop(2005, pole vault 6’6″), Jessie Bishop(2006, pole vault 7’6″)

ALL-CONFERENCE – Julia McKay(1974); Shannon Lampley(1977); Shannon Lampley, Michelle Luckett and Kathy Isaacs(1978); Sallye Lampley, Evie Calhoun, Cabrina Shewmaker and Lisha Mattingly(1980); Martha Burdette Karla Smalley, Monica Bell and Gayle Bell(1983)

INDIVIDUAL HONORS – Mary Rita Mattingly(1991 John H. Ewing Award, 30.5 pts.); Alicia Seabrooks(1994 John H. Ewing Award, 34 pts.); Tara Montgomery(Coaches Award(24 pts.) Heart of the Bluegrass; Jessie Bishop(John H. Ewing Award, 2006 and Knights of the Round Table Award(Boswell Invit. 2006)

TEAM INVITATIONAL CHAMPIONS – Marion County Invitational – 1980, 1981, 1982, 1983; Green County Invitational – 1980

MOST VALUABLE – Wanda McKay(1972 and 1973); Patricia Graves and Julia McKay(1974); Ann Wilbur(1975); Lisha Mattingly(1976); Shannon Lampley(1977 and 1978); Michelle Luckett(1978); Sallye Lampley(1980 and 1981); Karla Smalley(1982); Dana Daugherty, Dot Elder, Martha Burdette and Karla Smalley(1983); Cathy Ridgeway, Stephanie Smalley, Cindy Grady, Lisa Farris and Dana Daugherty(1985); Aretha Porter, Dana Daugherty and Gayle Bell(1986); Cathy Ridgeway, Kelly Halloran and Gayle Bell(1987); Kelly Halloran, Sarah Darst and Ann Edwards(1988); Kelly Halloran and Sarah Darst(1989); Kelly Halloran, Tawana Thompson, Tonya Shepperson(1990); Tawana Thompson(1991); Cindy Calloway(1992); Laura Spragens(2001); Danielle Bell and Abby Corbett(2003)

COACHES – Anna Laura Evans Davenport(1972-78), Debbie Ray/Sharon Wade(1979), Debbie Ray/Anna Laura Davenport(1980), Mindy Cook(1981-82), Shannon Lampley(1983), Ron Moore(1984), Isaac Frye(1985-2000), Sallye Thompson(2001-2003), Felicia Sanchez(2004-05), Robby Peterson(2006- )

SHARE